Blogi

Filtreeri postitusi

Artificial Intelligence (AI): Unknown Friend or Dangerous Stranger (ettekanne analüütilise psühholoogia kongressil augustis 2022 Buenos Aireses)

The topic of Artificial Intelligence (AI) has fed numerous movies and science fiction books with colourful fantasies about possible scenarios of AI development ranging from friendly or less friendly anthropomorphic robots (Wall-E, Star Wars, Ex Machina) to vicious superpower (The Matrix). Some of us are not interested in such movies, some of us are. But even those who play with the ideas in their mind and then usually forget it or categorize them into interesting but unrealistic mind games. However, AI might not be something that only belongs in science fiction movies.  A study was committed among the top scientists of the relevant field and it showed that in their opinion (median of opinions) the human level AI will be here at 2040 and from there on it might be just hours to Artificial Superintelligence. This is a development which has the potential of extinguishing our species or granting us eternal healthy lives, a development that will change everything and yet be basically ignore it.

In my article I invite you to think about the AI in Jungian way including the questions like:

- Is AI real or is it our collective need for a new God?

- Is there some dissociation in our ignorance of this topic? If yes, then why?

- How would we conceptualize AI in Jungian terms?

- What should or could be our stance regarding the whole issue?

- Does psychoanalysis and psychotherapy have a future if/when Artificial Superintelligence is reached?

I can promise you many questions and very few answers. But let’s try to have a jungian dance with this stranger!


Loe lisaks

Hirm hea ees (ilmunud Eesti Analüütilise Psühholoogia Seltsi FB lehel)

On inimesi, kes ei suuda head vastu võtta. Me kõik ju igatseme ilusaid ja häid hetki ning kohtumisi, aga hea vastuvõtmine ei olegi tegelikult alati nii lihtne kui võiks arvata. Kui meile tehakse siiras kompliment, mis meid tegelikult puudutab, kipume me selle sageli „ära seletama” või juttu mujale suunama. Kui kahe inimese vahel tekib ootamatult ehe puudutus, pöördume me sellest sageli ära. Miks siis?
Loe lisaks

Abordist ja Artemisest (ilmunud Eesti Analüütilise Psühholoogia Seltsi FB lehel)

Abort on naise võimu sügav müsteerium. See on surma müsteerium, mida me nii kardame ja eitame. See on sünni müsteerium, mis ei avalda kergelt oma saladusi. Ning see on ohverduse müsteerium, mille mõistmine on meile väga keeruline, kuna see on seotud armastusega, millest me teame väga vähe.
Inimese psüühel on oma keel, mis on pigem kujundlik kui verbaalne ja ei räägi kontseptsioonides ega kategooriates vaid kujundites, mis kehastavad ideid ja kannavad endas vastavat emotsionaalset kvaliteeti. Aborti tegeva naise ning abordi teema puhul üldisemalt võiks selleks kujundiks olla Artemis (või Diana Roomas).
Loe lisaks

Arhiiv